Америка: Как родители обустраивают детскую комнату?

Заботливые родители всегда хотят, чтобы их ребенок имел хорошую детскую комнату. Что значит "хорошую" - красивую, светлую, удобную...? Чтобы лучше ответить на этот вопрос, хочу рассказать как обустраивают хорошую детскую американские родители. Обзор сделаю на украинском языке.

Ось дитяча кімната. Вона розташована на другому поверсі старого будинку, в якому живе сім"я. Зауважу, що американці віддають перевагу проживанню у власних будинках, а не епартментах (квартирах). Яка сім"я? Мама, тато і двоє дітей (5 та 7 років). Рівень достатку? Бізнесу не мають. Добрі фахівці, які отримали хорошу освіту та, отже, мають непогану роботу. Хата ще не є власною. Вона виплачується. Вік? Біля сорока. Інтереси поза професією? Гірські лижі та сноубординг, звичайно, як більшість американців, спортивні ігри.

Розглянемо дитячу кімнату ближче. Звісно, мова йтиме не про її дизайн. Хочу розповісти про облаштування простору дитячого життя у цій кімнаті та його виховні можливості.

У цій кімнаті два ліжка - для дівчинки і хлопчика. Вважають, що до 12 років діти різної статі можуть спати в одній кімнаті. Кімнату умовно поділено на дві половини - сестричкину і братикову. Роздивимось кожну окремо.

Ось ліжко сестрички. Дорослі його не прибирають (звісно, крім заміни білизни та загального огляду чи все в порядку). Дорослі ніколи не переставляють іграшок, які "сплять" з дівчинкою. Дівчинка має любимих, знає з якими хоче бути ближче цього вечора (наприклад, після книжки про зайчика хоче спати із зайчиком). Обов"язково у ліжку є м"яка іграшка, яка супровождувала її мало не від народження - це іграшка у вігляді флісової хустинки з голівкою тварини. У цієї дівчинки це мавпочка, яку вона називає "Мака", оскільки саме так її почала називати, коли вчилась говорити. Мака - особлива. Коли дитина хворіє, а чи сумує, то не випускає Маку з рук. Нерідко Мака допомагає переживати розлуку з батьками (коли батьки на роботи).

Мака лежить на рожевій подушечці. 

Дівчинка має рішучу вдачу, вона смілива та терпляча - її любима іграшка рисеня Раїска із книги В.Нестайка про пригоди в лісовій школі. З Раїскою вона себе порівнює, в Раїску грається. Інший любимий персонаж (теж із неслабким характером) - Елса (відповідна м"яка іграшка у ліжку) із Фрозен.

У ліжку також нічник. Дівчинка сама вмикає його, коли хоче (на стелі тоді засвічуються місяць і зорі), а вимикається він автоматично через 20 хвилин. Якщо впродовж цього часу дитина не заснула - вона може ввімкнути його ще раз.

Щоб дитина не вдарила голівку, навколо м"який матрацик. Також у кутку ліжка пляшка з водою. Кришка цієї пляшки світиться вночі, то ж дитині легко знайти воду. Вода має бути у ліжку завжди. Пити дитину привчають змалечку - завжди ходять з водою, їсти сідають з водою, до басейну - з водою, на лижі - з водою... Коли дитина хворіє, вона п"є особливо багато і робить це самостійно.

Також біля пляшки можна бачити на фото ліхтарик. Він одягається на голову. Якщо дитині не спиться, вона може сісти в ліжку та полистати книжку, нікому не заважаючи. Світло ліхтарика локалізоване та не яскраве.

Дівчинка має комод, де у ящиках зберігаються її речі (білизна, одяг тощо), а наверху те, що її більше цікавить та чим частіше користується - гребінці, заколки, браслети, шкатулки з "секретами" (там можуть бути й сухі листочки з парку чи камінці), фото...

Дівчинка почала брати уроки у лижній школі, то ж дуже горда досягненнями. Це фото домомагає їй бачити себе сильнішою, старшою, вмілішою і такою ставати.

Тут і копилка (принцеси). Діти рано привчаються знати ціну грошам та розумно їх витрачати. Дорослі не втручаються у "фінансові справи" дитини, окрім як за її проханням - допомогти порахувати, порадити як витратити, чи дізнатись про ціну того, що хочеться придбати тощо.

Влітку дівчинка займалася футболом, то ж має нагороду (всі діти у команді отримали такого "золотого" футболіста). У США не прийнято вважати, що котрась дитина гірша інших. Вчителі, батьки, діти завжди підкреслюють в інших їх хороші риси, те, що є успішним, а коли щось не вийшло висловлюють жаль, підбадьорують.

Ще одна копилка - зайчик.

Заколочки для волосся начеплені на стрічку - зручно брати, легко шукати потрібну. Зверху - віночок. Дівчинка почала займатись танцями в українському центрі. По татовій лінії давні предки (чотири покоління назад) приїхали з України. В Україні вони були знаними громадянами, то уся родина шанує їх пам"ять, знає історію і мову країни. Ті американці (предки яких прибули з інших країн), що влились в родину підтримують  інтерес дітей до української мови та культури, самі немало знають і вміють. 

Іграшки, які не в ліжку - у зручному кошику. Іноді вони переміщаються до ліжка.

На простому натуральному килимі можна погратися перед сном. Це хатка із сім"яю котиків.

У затишному куточку старі дерев"яні іграшки. Вони дорогі родині, ними гралась мама, коли була маленька.

Біля шафи також одяг любимих героїв - принцеси-воїна та вондер герл. Одягнувись, можна ними себе уявляти.

Одяг після ванни.

Дитяча шафа. Діти мають багато свободи у виборі одягу. Батьки пропонують дітям, що одягнути, але ніколи не вказують. Плаття принцеси обов"язково є в гардеробі дівчинки.

Також спортивна форма. Для кожного виду ігор окрема. На закінчення навчання у школі кожна дитина  вмітиме грати у близько 30 спртивних ігор. Любимими будуть кілька. Але щоб обрати любимі, треба спробувати усі. У цій сім"ї дорослі та діти грають у футбол, бейсбол, теніс, скваш, займаються бігом, плаванням та гірськими лижами. Харчування скромне, здорове. Батьки стежать за вагою дітей, перед сном їсти недозволено. 

У цій сім"ї - обов"язковим є українский національний одяг. У багатьох американських сім"ях бережуть традиції країн, з яких приїхали предки і мають національні костюми. Адже постійно проводяться фестивалі ірландські, шотландські, індійські, індіанські,італійські... Також і українські, але про це варто буде написати окремо (якщо буде інтерес).

Подивимось на "половину" братика. Ось його ліжко. Воно двоповерхове, адже хлопчики так люблять всіляки схованочки. Нагорі - піжамка, м"які іграшки, вода, ліхтарик.

Над ліжком напис - гарні побажання для дитини. Також прапори, які хлопчик сам зробив у школі.

Ось цей чудовий текст.

На комоді хлопчика дорогі йому предмети. Також вони відображають сферу його інтересів.

Глобус, копилка (сама рахує гроші), любимі сувеніри...

Хлопчик самостійно користується цим плеєром. Має хороший подбір дитячої музики - класична, рок, народна, навчальна...Почав брати уроки гри на фортепіано.

Також нагорода за гру у футбол. Фото його і батьків, коли його хрестили.

Його фото: він гордий, що вже може спускатися на лижах з дуже високих гір.

Підбір музичних дисків.

Отака була ляля, коли народилась.

Поличка ліжка.

Спортивні нагороди.

Нове взуття для любимого виду спорту. Дітям часто хочется, щоб те, що вони дуже люблять було поряд з ними.

Улюблений гравець.

Нижній ярус ліжка має віконця та двері.

Тут любить спати кіт.

Драбинка на другий ярус має поручень для безпеки.

Іграшки, що завжди у ліжку відповідають характеру хлопчика - зайчик, ельф, песик. Також іграшка, котра була з ним майже від народження - песик Сірко (білий в сірий горошок).

Улюблений зайчик особливо м"який і ніжний. Коли хлопчик хворіє - носить Сірка і зайчика.

Жерю.

Одяг покласифіковано і дитині легко вибирати потрібну річ.

Краватки і шийні хустки обов"язково є в гардеробі маленького хлопчика. Коли в школі святкові подіі, діти носять краватки і краватки-метелики. Хлопчик сам підбирає краватку до сорочки і гордий, що може сам (з допомогою дорослого) зав"язати її.

Хлопчик став скаутом (пластун - новак) і щосуботи відвідує українську школу та пластові заняття. Його шийна хустка жовта, а сорочка перейша  від тата, який теж був колись пластуном.

Кілька вишитих сорочок. Їх одягають на фестивалі, деякі свята, до церкви. Бережуть, люблять, гордяться ними.

Діти скоро поїдуть до Діснейворлд. Вони отримали новий літній одяг і одяг для купання. Все це зберігається у спальні. Діти люблять речі перебирати, міряти, мріяти про розваги.

Перед сном можна трішки побавитись замком і лицарями.
Час перед сном дуже регламентовано. За годину до сну діти йдуть до своєї кімнати - одягають піжами, йдуть чистити зуби та митися (на це йде приблизно пів години). Ще півгодини - читання, спілкування з батьками. Рівно о 8-ій вимикається світло. Те, що підготовка до сну є ритуалізованою дуже дисциплінує дітей , також вони завжди у гарному настрої, виспані, не "пристають" до батьків, прохаючи лягати пізніше, вранці без проблем встають до садка і школи (встають о 6.30, у садку і школі заняття починаються о 8.00).

А це календар, який вели самі діти два роки тому, коли вивчали що таке тиждень, місяць, рік.

У спальні є безпечна медицина - креми, мазі, пластирі... Це те, що діти можуть брати самі. Якщо, приміром, подряпав коліно - заклеює сам, суха шкіра рук - вживає крем, для губ - липстик. З кожним місяцем діти стають все більш самостійними, батьки поступово все більше справ довіряють їм робити самостійно.
На гачку висить саморобне намисто. Діти його виготовляють так, як їм подобається, дарують одне одному, носять до школи чи садка.

Дівчинка ще мала, тому над її ліжком залишається камера стеження і батьки (сплять на цьому ж поверсі, але через коридор) можуть бачити чи все в порядку.

Недалеко пожежна станція. Щоб діти не злякались різкого звуку машини, батьки вмикають на ніч спеціальний пристрий, що гамує шум. Оскільки діти ще погано орієнтуються у часі (а на вікнах вночі штори), то батьки вмикають "світлофор" - він програмується давати зелене світло на час, коли ранок настав і можна вставати.

Стіни не прикрашаються красивими картинками, а вішається те, що є любимим для дітей. Цю картинку діти самі зробили, коли їздили до океану.
На поличці обов"язково Біблія для дітей. Це радше данина традиції. Релігію не нав"язують, але використовують для пояснення деяких речей та подій (переважно в питаннях морального вибору та скінченності життя).

Це особливе місце спальні. Зручне крісло з висувною поличкою для ніг слугувало мамі, коли вона годувала своїх діток-бебочок. Тепер щовечора (це обов"язково) мама чи тато тут дітям читають перед сном. Читання таке ж обов"язкове як вечеря. Триває 20-30 хвилин. Читається 1-2 книжки по вибору дітей. Діти вже помиті, зубки почищені, одягнені в піжами. Після читання діти вже не виходять з кімнати, а йдуть до ліжка. Світло вимикається і вмикається маленький світильний внизу біля плінтуса.
До речі, ніякого телевізора перед сном! Ніколи. Телевізор можна 2-3 рази на тиждень не більше як по 20-30 хвилин. Одина раз на тиждень (в один і той же день, найчастіше в п"ятницю ) день кіно. Вся сім"я дивиться фільм. Фільм обирають по черзі усі члени сім"ї, діти обирають з 5-6  років. Які фільми? Звуки музики, Попелюшка, Ені та ін. - добрі, музичні, без жорстокості. Ком"ютерні ігри - ніколи, окрім навчальних у школі.

Вікно зашторюється просто. Діти можуть робити це самі.

На стінах кілька любительських потретів дітей та Божа мати з дитям.


Календар, що його вів хлопчик.

Це місце також особливе. Перед сном діти та батьки хотять пообніматись, діти - полазити по батьківських плечах. Це, як і читання, майже ритуал.

Іноді треба додати тепла. Проте, зазвичай у кімнаті прохолодно (близько 18 за Цельсієм). Діти сплять у піжамах та шкарпетках. Батьки остерігаються, щоб дитина не спітніла, не запарилась, але не переживають, що буде захолодно. Загалом (вдома і на вулиці) дітей одягають дуже легко, значно легше ніж одягнені дорослі. 
У дитячий також є зволожувач повітря.

У кімнаті кошик для брудної білизни - діти самі скидають туди одяг.

Мапа світу - на дверях. Діти добре орієнтуються на мапі.

Відразу за дверима дитячої кімнати - нічний горщик. Його використовують перед сном. Вночі діти, як правило, користуються памперсами (спеціальними нічними для підстраховки щоб дитина не хвилювалась).

Поза кімнатою також усе вказує на те, що тут є любимі діти. Ось перші малюнки трирічних дітей, які вони робили для батьків.

Їхні фото різного віку.

Тільки різдвяні фото - вони щорічні і можна бачити як дитина змінилась за рік, роки.

Перший український табір "Пташат" (для 4-6-річних) у горах, що подібні до Карпат.

Фотоальбом про те, як діти вчились читати українською. Віконувався після закінчення читання Букваря.

Картини - копії з любимих книжок.

Картини і фото про дітей і для дітей.

Як мене любить тато.


Я вчився і ... переміг!

І я можу! Я вже як старший братик!


Також діти оточені фотографіями бабусь і дідусів, часто проводять канікули з ними, своїми кузинами, дядьками... Прийнято підтримувати родинні стосунки та дбати, щоб здружувались діти та продовжили традицію бувати разом. Батьки дбають, аби діти у житті не були самотніми. 

Сподіваюсь, проглянувши цей матеріал читачі зможуть мати з того певну користь. Яку - кожен сам знає. Проте, оскільки я не певна, чи вдалось мені через фотографії акцентувати те, що хотілось, то дозвольте підвести короткий підсумок.

Дитяча кімната облаштована так, щоб діти її любили і хотіли у ній бути.
Усе розраховане на те, щоб діти ставали все більш самостійними.
Батьки підкреслюють кращі риси дітей і допомагають їм бачити себе такими та такими ставати.
Все, що дороге дітям бережеться: кімната є простором дитини, а не батьків.
Кімната облаштована так, що життя у ній її дисциплінує.
Дитяча кімната облаштована з повагою до дитини та увагою до її інтересів.
Речі у ній, їх підбір та впорядкованість закладають хороші традиції організації праці, навчання, відпочинку дитини, які полегшать їй добитись у житті успіху.
Усе у кімнаті нагадує дитині  про любов батьків. Вона почуває себе захищеною їх любов"ю. 

Дякую, що зоставались з нами.
Спасибо, что оставались с нами.
 



Предлагаем Вам вместе с нами познакомиться с Америкой. Мы расскажем об особенностях жизни в этой стране, об американских традициях, о буднях и праздниках. На нашем сайте Вы сможете прочитать и увидеть то, чего не показывают на телевидении и не пишут в прессе. Перед Вами Америка, какая она есть: в деталях и тонкостях…
Обзоры по ссылке
 

Комментарии

Аватар пользователя Sophia Bashtan

А дети дома учатся? Если да, то не у себя в комнате-не увидела рабочего места?
(это вопрос читателей с другого ресурса)

Аватар пользователя Елена BigMammy

Дуже дякую за таку цікаву розповідь!
Багато нових та невідомих фактів)

Рабочего места в этой спальне действительно нет. Во-первых, не принято учиться в спальне. Во-вторых, дети в начальных школах США не имеют домашних заданий.
Эта семья имеет еще одну комнату для детей - игровую. Она на первом этаже, рядом с кухней-столовой. Родителям удобно готовить еду и общаться с детьми (принято использовать для общения с детьми буквально каждую минуту). В игровой комнате есть удобный столик и два детских стула: здесь можно писать, рисовать, выполнять задания украинской школы, Позже сделаю обзор игровой комнаты и расскажу о специфике детских игр в американской семье среднего класса.